Pohlavne prenosné infekcie (PPI)
Pohlavne prenosné infekcie/PPI (angl. STIs – sexually transmitted infections) sú infekcie, ktoré sa najčastejšie prenášajú kontaktom tiel počas sexuálnych aktivít. Staršie používaný termín je „pohlavne prenosné choroby“ (angl. STDs – sexually transmitted diseases), tento sa však v súčasnosti používa menej, keďže predpokladom choroby sú symptómy, pričom väčšina prípadov nakazenia sa PPI je bezpríznakových a neprerastú do choroby. Niektoré PPI má v sebe drvivá väčšina populácie, napríklad HPV (ľudský papilomavírus) má 80 % sexuálne aktívnych ľudí. Nemôžeme však povedať, že všetci ľudia, ktorí majú v tele vírus HPV sú chorí, alebo majú chorobu. Samozrejme, nie všetky pohlavné choroby začínajú infekciou, preto ani pojem PPI nie je úplne presný. Avšak, v súčasnosti je preferovaný aj kvôli tomu, že so sebou nesie menej stigmy. Preto aj my používame termín „infekcie“ namiesto „choroby“.
PPI sa v závislosti od typu môžu prenášať tekutinami ako výtok, spermie a sliny, pri akomkoľvek kontakte s genitáliami, pri kontakte kože s kožou, krvou a pri pôrode z matky na dieťa. Niektoré PPI sa takisto môžu prenášať zdieľaním rovnakých predmetov ako zubná kefka, žiletka, uterák a podobne. Existuje veľké množstvo rôznych PPI, pričom prevenciou ich prenosu je okrem iného aj používanie bariér počas sexuálnych aktivít. Hovorí sa, že najčastejší symptóm PPI je žiaden, preto nie je jednoduché zistiť, ktoré PPI sú najrozšírenejšie. V súčasnosti väčšina výskumov potvrdzuje, že svetovo najrozšírenejšia PPI je HPV. V Európe sú najčastejšie diagnostikované chlamýdie a rozšírená je aj kvapavka. Avšak, mnoho ľudí z odbornej obce tvrdí, že jedna z najrozšírenejších PPI je aj HSV (herpes simplex vírus), ktorý však nie je až tak často diagnostikovaný. Ostatné rozšírené PPI zahŕňajú syfilis, hepatitídu B, trichomoniázu a HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti).
Okolo PPI existuje veľmi veľa stigmy, hanby a stereotypov. Kolujú rôzne klamstvá o tom, že ľudia, ktorí sa nakazia PPI sú promiskuitní, majú veľa sexuálnych partnerov/iek, podvádzajú svojho partnera/ku a podobne. Pravdou však je, že väčšina ľudí, ktorí žijú aktívny sexuálny život, sa v priebehu život nakazia PPI. Napríklad, každý, kto niekedy v živote mal herpes (opar či „kútik“), má v tele infekciu HSV – 1, keďže herpes sa nedá liečiť a pretrváva v tele doživotne. Genitálny herpes je typicky spôsobený typom HSV – 2, typ 1 sa však tiež dá preniesť na genitálie. Ak teda niekedy mali orálny sex s človekom, ktorý je nakazený HSV – 1, je tu riziko, že PPI už máte (alebo ju má váš partner/ka).
ZDROJE:
Berry, Jennifer, and Jill Seladi-Schulman, Ph.D. . “How Many People Have Herpes? Myths, Facts, and Statistics.” Medical News Today. MediLexicon International, September 25, 2020. https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-many-people-have-herpes#statistics
“Human Papilloma Virus (HPV): Causes, Testing, Treatment & Prevention.” Cleveland Clinic. Accessed April 15, 2021. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11901-hpv-human-papilloma-virus.
“Sexually Transmitted Infections (STIs).” NHS . NHS, April 9, 2021. https://www.nhs.uk/conditions/sexually-transmitted-infections-stis/.
“Sexually Transmitted Infections (STIs).” World Health Organization, June 14, 2019. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sexually-transmitted-infections-(stis).
“STD vs STI: What’s the Difference?” State Urgent Care, June 25, 2019. https://starkvilleurgentcareclinic.com/std-vs-sti-common-types-symptoms-and-treatment/.