Menštruačný cyklus
Pojem „menštruačný cyklus“ označuje automatické, periodické, fyziologické a hormonálne zmeny v tele človeka s vulvou, ktoré sú pod kontrolou reprodukčného hormonálneho systému. Cyklus väčšinou trvá 24 – 42 dní, najbežnejšie približne 28 dní. Je regulovaný LH a FSH hormónmi, ktoré aktivujú produkciu estrogénu a progesterónu. Začína v puberte a končí v období menopauzy. V období života sa dĺžka a priebeh menštruačného cyklu môžu meniť alebo zastaviť v dôsledku hormonálnych zmien, stresu, tehotenstva, zdravotných problémov, hormonálnej antikoncepcie a iných faktorov. Cyklus prebieha v 4 fázach.
podmozgová žľaza – štruktúra veľkosti hrášku nachádzajúca sa na báze mozgu, ktorá zohráva úlohu v regulácii funkcií ostatných žliaz v organizme; uvoľňuje hormóny, ktoré ovplyvňujú funkcie jednotlivých orgánov
LH a FSH – puberta sa začne produkciou GnRH hormónu, ktorý odovzdá signál podmozgovej žľaze, aby začala produkovať LH a FSH hormóny; tie majú na základe biologického pohlavia rozličnú úlohu v tele človeka
folikul – guľovitý „vačok“, ktorý obsahuje vajíčko
endometrium – sliznica maternice, najvnútornejšia časť maternicovej steny
1. Menštruačná fáza
Túto fázu hovorovo nazývame aj menzes, krámy alebo perióda. Začína prvým dňom samotnej menštruácie, ktorá zväčša trvá 3 – 7 dní (ale môže trvať aj dlhšie). Počas nej dochádza k odlúčeniu nekrotickej časti endometria. Telo sa ho zbavuje pomocou menštruačnej tekutiny, ktorá okrem neho obsahuje krv aj výtok. V maternici dochádza ku kontrakciám, kedy sa svaly v okolí maternice sťahujú a zbavujú sa tak endometria. Bežné množstvo vylúčenej tekutiny je 10 – 80 ml. Na jej zachytávanie alebo vsetrebávanie sa dajú použiť rôzne menštruačné pomôcky.
2. Folikulárna fáza
Jej súčasťou je aj menštruačná fáza, začína prvým dňom menštruácie a končí tesne pred ovuláciou (zväčšia teda trvá od 1. do 13. dňa cyklu). Podmozgová žľaza vypustí hormón, ktorý stimuluje rast vajíčok vo vaječníkoch. Následne dochádza k dozretiu 1 folikulu. Dozretý folikul začne produkovať hormón, vďaka ktorému sa vyvinie nová vrstva endometria.
3. Ovulácia
K ovulácii väčšinou dochádza okolo 14. dňa cyklu, teda v jeho polovici. Môže to však by aj skôr alebo neskôr. V prípade, že menštruačná fáza trvá nezvyčajne dlho, môže sa dokonca prekrývať s ovuláciou. Počas ovulácie dôjde k sekrécii hormónu v podmozgovej žľaze, ktorý dá signál jednému z 2 vaječníkov, aby uvoľnil dozreté vajíčko do vajíčkovodov.
4. Luteálna fáza
Začína hneď po ovulácii, teda po uvoľnení vajíčka z vaječníka, a trvá až do konca cyklu (teda do prvého dňa začiatku novej menštruačnej fázy). Vajíčko vo vajíčkovodoch zotrvá 24 hodín, počas ktorých môže prísť k jeho oplodneniu spermiou. Ak k oplodneniu nedôjde, vajíčko sa „rozpadne“. Hormón, ktorý zabezpečoval vývin endometria sa „minie“. Dôjde k rozpadu buniek endometria, ktorý trvá niekoľko hodín až jeden deň. Telo sa potrebuje odumretého endometria zbaviť, nastane menštruačná fáza a cyklus sa začína odznova.
ZDROJE:
Baldwin, John, and Janice Baldwin. “SexInfo Online.” SexInfo Online: nonprofit organization. University of California, Santa Barbara . Accessed January 1, 2021. https://sexinfoonline.com/.
Brochmann, Nina, and Ellen Støkken Dahl. The Wonder Down Under. Hodder & Stoughton, 2018.
“Phases of Menstrual Cycle.” Menstrupedia. Accessed March 20, 2021. https://menstrupedia.com/articles/physiology/cycle-phases